STOWARZYSZENIE METROPOLIA BYDGOSKA

logo_smb_m

Powstało z potrzeby wykreowania obszaru metropolitarnego w naszym województwie korzystnego dla Bydgoszczy i terenów dawnego województwa bydgoskiego. Nikt skutecznie nie przeciwstawiał się lansowanej na siłę nieprzemyślanej i niekorzystnej koncepcji metropolii bydgosko-toruńskiej.
Nadszedł październik 2009 r. i to, co dawno niepokoiło bydgoskie środowiska, przekształciło się w pierwsze formalne spotkanie założycielskie. Skupiamy przedstawicieli wielu środowisk, m.in. biznesu, nauki, kultury oraz działaczy społecznych.

Do tej pory podjęliśmy wiele znaczących inicjatyw. Metropolia Bydgoska jako pierwsza listem otwartym zgłosiła konieczność startu Bydgoszczy do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Zorganizowaliśmy szereg spotkań propagujących ideę Metropolii Bydgoskiej m.in. z rektorami bydgoskich uczelni, samorządowcami, kandydatami na urząd prezydenta Bydgoszczy, przedstawicielami środowisk naukowo-technicznych. Wystąpiliśmy z pisemnymi wnioskami do ministerstw oraz instytucji centralnych m.in w sprawie Portu Lotniczego, braku budowy drogi ekspresowej S-5, pomijania zachodniej części województwa w planach budowy Kolei Dużych Prędkości, a także prób likwidacji różnych instytucji lub urzędów.

Ujawniliśmy rażąco nierównomierny podział środków w województwie dokonany przez marszałka (fakt ten został potem potwierdzony m.in. przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy). Ostatnio Stowarzyszenie zabrało głos w konsultacjach społecznych dotyczących Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030.